امروز , سه شنبه , ۴ / تیر /
ساعت 09:31:45
 
 
اسکندریه
 

اسکندریه به عربی: الإسكندرية، به یونانی: Αλεξάνδ?εια، به قبطی: Rakotə شهر بندری مهم و دومین شهر بزرگ مصر است. نام شهر از نام اسکندر مقدونی گرفته شده است. در دوره بطلمیوسیان پایتخت بود و بزرگ‌ترین شهر جهان یونانی شناخته می‌شد.
امروزه جمعیت این شهر ۳٫۵ تا ۵ میلیون نفر است و دومین شهر بزرگ مصر و پنجمین بندر بزرگ آن بشمار می آید. کتابخانه اسکندریه از کتابخانه های معروف جهان است. اسکندریه همچنین بخاطر لوله های گاز و نفتی که از سوئز به آن ارتباط دارد منطقه صنعتی مهمی بشمار می آید.
اسكندر كبیر شهر اسكندریه را در سال ۳۳۱ پیش از میلاد در مصر بنا گذاشت. بعضی پژوهشگران می گویند این منطقه تا پیش از آن سرزمینی خالی از سكنه بوده است اما با توجه به اینكه بندری طبیعی است و به خاطر نزدیكی آن به دلتای نیل، پیش از اسكندر نیز باید ساكنانی را به خویش جذب كرده باشد. در واقع متون باستانی حكایت از حضور قومی پیشین به نام راكوتیس ها دارند اما شواهد باستان شناختی چندانی در تایید این گزارش ها به دست نیامده بود. آلن ویرو (A.Veron) شیمیدان محیطی دانشگاه پل سزان در اكسپرواس فرانسه و چهار نفر از همكارانش برای خاتمه دادن به این بحث از بندر قدیمی اسكندریه رسوباتی استخراج كردند. آنها سن هر لایه از رسوبات را با استفاده از تاریخ گذاری كربن صدف های دریایی و مرجان های به دام افتاده در آن تعیین كردند. سپس حجم سرب موجود در هر لایه را اندازه گرفتند زیرا سرب نشانه گویایی از فعالیت های پیشرفته انسانی است. مردم از زمان های باستان از سرب در شیشه گری، تعیین عمق با وزنه سربی، كشتی سازی و قالب گیری مجسمه ها استفاده كرده و بندرهایشان را نیز با آن آلوده اند. تحلیل های پژوهشگران همان طور كه انتظار می رفت در حدود زمان بنا شدن اسكندریه افزایش سریعی را در صنعت نشان داد كه تا صدها سال پس از آن به همین شكل باقی ماند. در واقع میزان سرب در بندر باستانی اسكندریه دو برابر میزان آن در دهانه رودخانه های صنعتی امروزه است. اما تحلیل ها دو افزایش كوچك و قدیمی تر را نیز نشان می دهند. نخستین آنها به حدود ۲۳۰۰ سال پیش از میلاد و به زمانی بازمی گردد كه آبادی های بسیاری در دلتای نیل شكل گرفته بود. دومی در حدود سال ۹۰۰ پیش از میلاد و در پایان بیستمین سلسله فراعنه مصر كه بسیار ثروتمند و پررونق بودند و درست پیش از آنكه آشوری ها، نوبیایی ها و ایرانیان به هجوم به مصر و تاراج شهرهایشان عادت كنند، به وقوع پیوست. شاید در زمانی كه اسكندر از راه رسید چیز قابل توجهی از راكوتیس ها باقی نمانده بود. با این همه ظاهراً تاریخ سكونت انسان در این منطقه بسیار طولانی بوده است.


 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
   
 
 
1730
     
 
 بلیط | معرفی ایران | معرفی کشورها | گالری عکس | پرسش 
سایتهای مرتبط | اخبار | هواشناسی | پیگرد کد رهگیری | مدیران و کارکنان | نظر سنجی